Licznik Geigera

„Chornobyl App” już działa

Fot. Chornobyl App

W przededniu 35. rocznicy awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zaprezentowano aplikację mobilną „Chornobyl App” – interaktywny przewodnik po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Aplikacja zawiera m.in. odtajnione dokumenty z archiwów KGB, dane o stanie skażenia terenu, a także zdjęcia, panoramy sferyczne i modele 3D najbardziej znanych obiektów znajdujących się w Zonie.

– Zaczęliśmy tworzyć aplikację około dwa lata temu. Wtedy był to prototypowa aplikacja z elementami rzeczywistości rozszerzonej, którą zaprezentowaliśmy na festiwalu Burning Man w USA. Kiedy wróciliśmy na Ukrainę, zrozumieliśmy, że warto zrobić pełną i szczegółową aplikację mobilną – powiedział cytowany przez serwis itc.ua Walerij Korszunow, jeden z twórców aplikacji.

Według niego aplikacja pomoże poszerzyć doznania turystów odwiedzających Zonę, a także tych, którzy nie mają takiej możliwości pojechać tam osobiście – osób poniżej 18. roku życia i tych, którzy ze względu na pandemię nie mogą przyjechać na Ukrainę.

– Jest około 150 materiałów. To w pewnym sensie Wikipedia o Czarnobylu w kieszeni. Są audioprzewodniki, panoramy 360, model 3D, elementy rzeczywistości rozszerzonej, które można zeskanować wybrany obiekt i postawić go sobie, że tak powiem, na stole – dodał.

Aplikacja składa się z trzech głównych sekcji „Uświadom sobie”, „Eksploruj” i „Odważ się”. Pierwsza opowiada o historii i dziedzictwie kulturowym. Druga to wirtualny przewodnik po strefie wykluczenia. Trzecia zawiera informacje o zasadach podróżowania do Zony.

Fot. Chornobyl App
Fot. Chornobyl App

Aplikacja jest dostępna w sklepach aplikacji mobilnych AppStore i Google Play, obsługuje języki angielski i ukraiński, a także może działać w trybie offline. Dostęp do aplikacji jest bezpłatny.

(itc.ua)