Licznik Geigera

„Czarnobyl. Podróż”

Fot. president.gov.ua

„Czarnobyl. Podróż” – to nowa multimedialna wystawa z okazji 35. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ekspozycję, którą otworzyli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi, można oglądać na terenie kompleksu Expo w Kijowie.

Wystawa opowiada o wydarzeniach z 1986 r. – katastrofie, likwidacji jej skutków i ludziach. Ekspozycja prezentuje także przykłady odradzającej się na skażonym terenie przyrody.

– Katastrofa w Czarnobylu zmieniła sposób, w jaki myślimy o energii jądrowej na świecie. Takie wystawy w ciekawej i przystępnej formie przekazują informacje o przyczynach tej tragedii, jej skutkach i wnioskach, jakie Ukraina i cała ludzkość muszą wyciągnąć. To bardzo ważne – powiedział Wołodymyr Zełeński.

Wystawa powstała z inicjatywy Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, we współpracy z Państwową Agencją Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej oraz agencją Gres Todorczuk.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych po zniesieniu kwarantanny.