Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

„Czarnobyl. Terytorium zmian” – bezpłatny pokaz filmu w Kijowie

Fot. Chernobyl Tour
Fot. Chernobyl Tour

W piątek, 28 lutego w Kijowie odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Czarnobyl. Terytorium zmian”. To festiwalowa wersja specjalnego teledysku, który w dniu 33. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu nakręcono we wnętrzu jednej z nieukończonych chłodni kominowych.

Znany ukraiński DJ i dziennikarz Vlad Fisun, założyciel formacji DJBuro, zagrał set DJ’ski bezpośrednio na terenie Zony, w środku jednej z nieukończonych chłodni kominowych. Do stworzenia swojego miksu użył wyłącznie płyt winylowych, wykorzystując utwory ukraińskich i zagranicznych wykonawców.

– Pomysłodawcą projektu jest założyciel Chernobyl Tour Siergiej Mirnyj – opowiadał Vlad Fisun. – Uczestniczyłem jako obserwator w wydarzeniu #chornobyltrashtagchallenge. Kiedy wracaliśmy autobusem z Prypeci, Siergiej wskazał na ogromną wieżę, nieukończoną konstrukcję do chłodzenia wody, i powiedział, że marzy o zorganizowaniu tam koncertu, aby usłyszeć, jak dzięki osobliwości konstrukcji, brzmi tam muzyka. Pomyślałem, że można zorganizować tam występ kilku wykonawców lub po prostu wziąć ich płyty. Przedstawiłem ten projekt firmie Chernobyl Tour, a kanał telewizyjny UATV fantastycznie zaprezentował tę ideę na ekranie – zaznaczył.

– Czarnobylska tragedia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych za granicą wydarzeń, do których doszło na Ukrainie. Miejsce wypadku jest owiane wieloma mitami i legendami, a każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Dlatego telewizja UATV regularnie zajmuje się tym tematem w swoich projektach. Kilka dni temu uruchomiliśmy cykl wspomnień o życiu ludzi w Strefie Wykluczenia pod nazwą „POSTCZARNOBYL”. A transmisja z występu DJ’skiego to pewnego rodzaju próba przemyślenia katastrofy w Czarnobylu jako społeczno-kulturalnej tragedii narodu ukraińskiego – mówiła Ludmiła Berezowskaja, dyrektor generalna kanału telewizyjnego UATV.

Projekt Chernobyl Tour był już pokazywany w ponad 40 krajach i został nominowany do nagrody Asia-Pacific Broadcastin Union.

Pokaz jest bezpłatny. Rozpocznie się w piątek, 28 lutego w kinie Planeta Blockbuster na prospekcie Stepana Bandery 34b. Obowiązuje rezerwacja miejsc – wystarczy kliknąć tutaj.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

„Czarnobyl. Terytorium zmian” – teledysk