Licznik Geigera

Czarnobylcy odwiedzili grób Anatolija Diatłowa

Fot. Czarnobylcy

Ekipa Czarnobylców odwiedziła grób Anatolija Diatłowa na jednym z kijowskich cmentarzy.

Anatolij Stiepanowicz Diatłow – zastępca naczelnego inżyniera elektrowni jądrowej w Czarnobylu do końca swoich dni utrzymywał, że winę za katastrofę ponoszą przede wszystkim konstruktorzy reaktora.

Wiele materiałów dokumentalnych, a także popularny ostatnio serial HBO pt. „Czarnobyl” niesłusznie przedstawia jego osobę w dość negatywnym świetle. Ukazują go jako nieodpowiedzialnego choleryka, który terroryzując załogę zmusza ją do podjęcia działań finalnie prowadzących do awarii.

„Tuż po 25. rocznicy jego śmierci, przy pierwszej od początku pandemii wizycie na Ukrainie, odwiedziliśmy jego grób, zapalając symboliczną świeczkę. Tym razem zasmuciła nas nowa tabliczka na nagrobku informująca, że obok swojego ojca – Anatolija – 17 sierpnia 2020 r., w wieku 67 lat spoczęła również jego córka.

Żona Diatłowa przeżyła swoją córkę i wciąż mieszka w Kijowie. Regularnie wizytuje mogiłę i utrzymuje ją w dobrym stanie. Nam pozostało tylko wymienić wypalony znicz na nowy, dodać skromny bukiet i poprawić wywrócone przez wiatr kwiaty” – piszą Czarnobylcy na Facebooku.