Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

CZARNOBYLive: dr hab. Marek Rabiński

Fot. Andrzej Urbański

Dr hab. Marek Rabiński był gościem kolejnego odcinka programu CZARNOBYLive. Fizyk jądrowy, znawca Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i popularyzator wiedzy omówił najbardziej absurdalne mity związane z Czarnobylem, które wciąż funkcjonują w międzynarodowym społeczeństwie.

Marek Rabiński jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej – specjalności energetyka jądrowa. Pracownik naukowy w dziedzinie fizyki i inżynierii plazmy, metod obliczeniowych oraz diagnostyki plazmy wysokotemperaturowej; autor stu kilkudziesięciu publikacji naukowych; kierujący międzynarodowymi programami naukowo-badawczymi kontrolowanej syntezy jądrowej. Przez 10 lat wykładowca akademicki teorii systemów i cybernetyki oraz badań operacyjnych; aktywny działacz organizacji naukowych i popularyzator wiedzy.

Nasz gość pracuje w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, jest członkiem zarządów Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego (PTJ) i Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN).

Zobacz rozmowę:

Rozmowę poprowadzili: Jacek Domaradzki i Tomasz Róg.

CZARNOBYLive: Władysław Kiełbasa