Licznik Geigera

CZARNOBYLive: Urszula Kuczyńska

Fot. Archiwum Urszuli Kuczyńskiej

Unijna taksonomia, polska droga do atomu, ekomodernizm – między innymi te tematy poruszyliśmy podczas pierwszego w 2022 r. spotkania w ramach CZARNOBYLive. W niedzielę, 9 stycznia, w naszym wirtualnym studiu gościliśmy Urszulę Kuczyńską – autorkę książki „Atom dla klimatu”, a także dr. hab. Marka Rabińskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.

Urszula Teresa Kuczyńska – kielczanka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim (język francuski i angielski) oraz studiów podyplomowych z zakresu handlu zagranicznego w Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Po studiach wyjechała do Chin, gdzie pracując, ukończyła studium z zakresu języka mandaryńskiego i kultury Chin na Zhejiang University of Technology. Zdała państwowy egzamin językowy HSK, organizowany przez Hanban w Pekinie. W latach 2011–2019 pracowała w PGE EJ1 w Warszawie, spółce odpowiedzialnej za wdrożenie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zaangażowana w ruch na rzecz ochrony klimatu (w nurcie ekomodernizmu). Feministka, miłośniczka kotów i psów. Uprawia jogę i pisze, bo lubi i potrzebuje.

Marek Rabiński – pracuje w Zakładzie Fizyki Detektorów i Diagnostyki Plazmy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in.: fizyka i inżynieria plazmy, fizyka i technika jądrowa, numeryczne rozwiązywanie układów równań różniczkowych cząstkowych i zwyczajnych, wykorzystanie metod minimalizacji funkcjonału, fizyka obliczeniowa, modelowanie komputerowe zagadnień fizyki plazmy, badania termojądrowe i awaria w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

Zobacz program:

Program poprowadzili: Jacek Domaradzki i Tomasz Róg. Na Facebooku wspierała Gabriela Durka.