Licznik Geigera

„Czarnobylska arka”

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

W Prypeci zaprezentowano projekt artystyczny „Czarnobylska arka”, poświęcony odrodzeniu przyrody. Jego autorem jest fotografik Denis Kopyłow. Wystawa zdjęć zostanie zaprezentowana w ramach wydarzeń z okazji 35. rocznicy awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

Fotograf zaprezentował Zonę jako swego rodzaju Arkę Noego, w której można zachować całą naturalną różnorodność. Projekt udowadnia, że na miejscu czegoś starego, zniszczonego i martwego zawsze wyrasta coś nowego i pięknego.

Prace nad projektem trwały siedem lat. Autor fotografował zwierzęta z całego świata w ich naturalnym środowisku. Następnie wydrukowane w dużych formatach fotografie przywiózł do strefy wykluczenia. – Woziłem te plakaty w różne części strefy wykluczenia i fotografowałem je tak, że wydawało się, że zwierzęta te mieszkają w okolicy. Chciałem pokazać, że przyroda się regeneruje – mówił Kopyłow. Dodał, że ma nadzieję, że dzięki temu projektowi zmieni się nastawienie do strefy wykluczenia.

Wystawa 11 fotografii zostanie umieszczona przy kolumnadzie na placu centralnym w Prypeci w przededniu 35. rocznicy awarii i będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających strefę wykluczenia.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej na profilu Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia na Facebooku.