Licznik Geigera

Czarnobylskie gacki, nocki i mopki

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

W Strefie Wykluczenia odbyło się coroczne badanie nietoperzy. Ekspertom z Czarnobylskiego Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Promieniotwórczych i Radioekologii oraz centrum rehabilitacji nietoperzy z ekoparku „Feldman” udało się potwierdzić obecność w Zonie dziewięciu gatunków tych ssaków.

W tym roku specjaliści badali zwierzęta w lewobrzeżnej części Strefy Wykluczenia, która jest stosunkowo słabo opisana w porównaniu z innymi regionami Zony. Nietoperze były odławiane przy użyciu specjalnej i bezpiecznej dla nich siatki. Następnie ssaki były opisywane, obrączkowane i uwalniane. Naukowcom udało się złapać w sumie 420 osobników.

Dodatkowo eksperci nagrywali na rejestratory dźwięki wydawane przez nietoperze. Ma to pomóc w m.in. w kontroli codziennych i sezonowych zmian w zachowaniu tych zwierząt. Nagrania będą analizowane przez kilka najbliższych miesięcy.

– Szybkie tempo ożywienia przyrody w Strefie Wykluczenia wiąże się z wielkim zainteresowaniem ze strony naukowców. Agencja ze swej strony popiera ich chęci do badania procesów odradzania się obszarów i wpływu promieniowania jonizującego na stan flory i fauny. Mam nadzieję, że wraz z utworzeniem rezerwatu profesjonalnych badań naukowych będzie więcej i będą dokładane wszelkie starania do tego, aby zachować wyjątkową różnorodność biologiczną ukraińskiego Polesia – stwierdził Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

-W tym roku udało nam się potwierdzić obecność w Strefie Wykluczenia dziewięciu rzadkich gatunków nietoperzy: borowca wielkiego, borowca leśnego, mroczka późnego, karlika większego, karlika drobnego, mroczaka posrebrzanego, nocka rudego, gacka brunatnego, a także – co szczególnie cieszy – mopka zachodniego. Jego obecność udało się odnotować ponownie po 11 latach. Te wszystkie zwierzęta są wymienione w Czerwonej Księdze Ukrainy (gatunków zagrożonych wyginięciem – przyp. red.), a mopek ma również wysoki status ochrony w Europie – powiedział Siergiej Gaszczak z z Czarnobylskiego Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Promieniotwórczych i Radioekologii.

Gaszczak podkreślił, że w trakcie badań wielokrotnie rejestrowano dźwięki wydawane przez borowca olbrzymiego – największego i bardzo rzadkiego nietoperza Europy.

Według jego słów wszystkie rezultaty badań zostaną wykorzystane dla wzmocnienia ochrony rzadkich gatunków zwierząt w Strefie Wykluczenia.

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

(źródło: dazv.gov.ua).