Licznik Geigera

„Stalker”

Fot. Mosfilm / materiały prasowe
Fot. Mosfilm / materiały prasowe

Największa rosyjska wytwórnia filmowa „Mosfilm” udostępniła bezpłatnie w internecie filmy Andrieja Tarkowskiego. Wśród nich możemy zobaczyć legendarnego „Stalkera”, który powstał na motywach powieści „Piknik na skraju drogi” autorstwa Arkadija i Borisa Strugackich.

Andriej Arsienjewicz Tarkowski (1932-1986) to jeden z najważniejszych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes i Wenecji. Jego nazwiskiem nazwano także jedną z planetoid. Twórczość Rosjanina cenili tacy reżyserzy jak Ingmar Bergman, Krzysztof Kieślowski czy Wim Wenders.

Film „Stalker” powstał w 1979 r. Opowiada o wyprawie przewodnika i jego dwóch klientów w głąb tajemniczej Zony, w celu znalezienia komnaty, gdzie spełniają się najskrytsze marzenia. Użyty w filmie termin „stalker”, pochodzący od angielskiego wyrażenia „to stalk” (śledzić, tropić), został przeniesiony na grunt Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. W filmie stalker to profesjonalny przewodnik po Zonie. W czarnobylskiej Zonie oznacza osobę, która nielegalnie przekracza granicę Zony.