Licznik Geigera

Oszczędności w Czarnobylu

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

250 nowoczesnych i energooszczędnych lamp zainstalowano na ulicach w centrum Czarnobyla. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej ma spaść nawet dziesięciokrotnie.

– Zgodnie ze strategią na rzecz efektywności energetycznej i oszczędzania energii przedsiębiorstwa w Strefie Wykluczenia zaczynają wykorzystywać bardziej ekonomicznie zasoby. W ostatnich latach kotłownia w Czarnobylu zrezygnowała z wykorzystywania gazu ziemnego do ogrzewania wody, a czarnobylska elektrownia jądrowa została przełączona na wykorzystywanie energii elektrycznej zamiast gazu do ogrzewania obiektów przemysłowych – stwierdził Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Według szacunków, dzięki nowoczesnym lampom ulicznym zużycie energii elektrycznej zostanie zmniejszone dziesięciokrotnie i teraz w skali roku wyniesie 101,25 tys. kWh, co w przeliczeniu na pieniądze daje sumę 258,8 tys. hrywien.

Według dyrektora specjalistycznego przedsiębiorstwa państwowego „Czarnobylski speckombinat” Serhija Kostjuka, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia ulicznego od dawna było problemem, szczególnie jesienią i zimą. Dla większości pracowników Zony dzień roboczy rozpoczyna się o godz. 8 rano i kończy o godz. 19 wieczorem. Jednak pracownicy stołówek pracują już od godz. 4 rano i do godz. 22. Także pracownicy przedsiębiorstw komunalnych, drogowych, przewozowych rozpoczynają swój dzień pracy wcześniej. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu, są w stanie wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do swoich miejsc pracy.

„Czarnobylski speckombinat” sukcesywnie instaluje także nowoczesne i energooszczędne oświetlenie w zakładach i mieszkaniach personelu Strefy Wykluczenia.

(źródło: dazv.gov.ua)