Licznik Geigera

Edukacja – przyszłość dla Sławutycza

Fot. Агентство регіонального розвитку м. Славутич

4 czerwca władze Sławutycza podpisały umowę o współpracy z Politechniką Czernihowską, zarządem elektrowni jądrowej w Czarnobylu , przedsiębiorstwem AtomRemontSerwis i kilkoma prywatnymi spółkami. W efekcie współpracy otwarte zostanie Centrum Dydaktyczno-Naukowego „Sławutycz”, który będzie oddziałem zamiejscowym czernihowskiej uczelni.

– A jeśli marzyć o tym, czym będzie Sławutycz po 35 latach, chociaż mamy 34 lata, a od tragedii czarnobylskiej minęło 35 lat, to ja widziałbym w nim miasto uniwersyteckie, miasto kampus. Zresztą u nas jest taki kampus. To bardzo wygodne miasto. Miasto z dobrą przestrzenią, z bardzo rozwiniętą infrastrukturą, dla młodego pokolenia, dla młodszego pokolenia, z dobrej jakości wodą pitną i niezłą ekologią, bo jest one położone wśród lasu. Byłoby wspaniale, gdyby Sławutycz stał się miastem uniwersyteckim, miastem nauki, miastem edukacji – taką strategię na następną dekadę będziemy rozwijać – mówił mer Sławutycza Jurij Fomiczew w rozmowie dla CZARNOBYLive.

W ramach współpracy w Sławutyczu już od najbliższego roku akademickiego rozpocznie się nauka na specjalności „Inżynieria komputerowa”. To jednak nie koniec. Podpisana umowa przewiduje m.in. kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów dla przedsiębiorstw sławutyckich i sąsiednich jednostek administracyjno-terytorialnych Ukrainy, stworzenie regionalnego systemu ustawicznego kształcenia technicznego, organizację praktyk i staży dla osób ubiegających się o wyższe wykształcenie na bazie przedsiębiorstw w Sławutyczu.