Elektrownia przejmuje Arkę

W środę, 10 lipca nastąpi kolejny kluczowy etap związany z oddaniem do użytku nowego sarkofagu nad zniszczonym reaktorem nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Tego dnia konsorcjum Novarka przekaże wybudowaną przez siebie konstrukcję zarządowi elektrowni – informuje ukraińska agencja prasowa Ukrinform.

„10 lipca 2019 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej odbędzie się uroczyste wydarzenie, związane z przekazaniem i odbiorem nowego bezpiecznego sarkofagu z firmy Novarka do Państwowego Specjalnego Przedsiębiorstwa „Czarnobylska Elektrownia Jądrowa”. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele krajów uczestniczących w budowie sarkofagu, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, dyrekcja i przedstawiciele Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, resortu środowiska oraz przedstawiciele Novarki” – czytamy w notatce Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Jak donosi Ukrinform, w wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele władz Ukrainy.

Oficjalne uruchomienie Arki zaplanowane jest na jesień br. Natomiast w kwietniu przeprowadzono pomyślnie testy szczelności i działania systemów nowego sarkofagu.

Przypomnijmy, że nasunięcie Arki odbyło się w listopadzie 2016 r. Nowa konstrukcja nad zniszczonym blokiem reaktora nr 4 to największa ruchoma konstrukcja świata. Ma 165 metrów długości, 110 metrów wysokości i waży łącznie 36 tysięcy ton.

Budowa Arki trwała od 2012 r. Jej koszt to 1,5 miliarda euro.

(Ukrinform, dazv.gov.ua)

Arka