Licznik Geigera

Elena Siemaszko „Siedem dni po awarii”

Fot. chnpp.gov.ua

Pojawiła się nowa publikacja o awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Publikacja nosi nazwę „Siedem dni po awarii”, i jest owocem wieloletniej pracy Eleny Siemaszki.

Książka, jak i cykl filmów wideo „Siedem dni po awarii”, który publikowany jest na profilu elektrowni na YouTube, opiera się na unikalnych materiałach: archiwum czarnobylskiej elektrowni, dokumentach KGB, aktach śledztwa, a także rozmowach z uczestnikami likwidacji skutków awarii.

Olena Siemaszko pracowała nad materiałem ponad 10 lat. W tym czasie zebrała blisko 50 osobistych historii naocznych światków katastrofy, przeanalizowała tysiące stron literatury i przeprowadziła dziesiątki godzin konsultacji ze specjalistami. Wszystko po to, by jak najwierniej odtworzyć wydarzenia pamiętnej nocy 1986 r., a także kolejne siedem dni po niej.

Niestety kilka miesięcy po premierze ósmej części filmu „Siedem dni po awarii” Elena Siemaszko zmarła. Aby uczcić jej pamięć, koledzy i współpracownicy przekształcili cały cykl wideo w książkę liczącą 200 stron. Publikację można przeczytać online tutaj.