Licznik Geigera

Gdzie przebywają jeńcy z Czarnobyla?

Fot. mvs.gov.ua / CC BY 4.0

27 września w Czernihowie odbyło się spotkanie rodzin ukraińskich żołnierzy znajdujących się w rosyjskiej niewoli, zmarłych lub uznanych za zaginionych z pełnomocniczką prezydenta Ukrainy ds. praw żołnierzy Aloną Werbycką. Jak podaje serwis Suspilne Media, w spotkaniu wzięli udział również krewni gwardzistów, którzy ochraniali elektrownię jądrową w Czarnobylu i trafili do niewoli.

Werbycka podczas spotkania zaznaczyła, że największym problemem z powrotem jeńców wojennych i zakładników cywilnych są same negocjacje z raszystami, którzy nie przestrzegają żadnych norm prawa humanitarnego czy konwencji genewskich.

– Nie możemy porozumieć się co do stałych wymian. Nie możemy porozumieć się do wymiany wszystkich za wszystkich. Nie możemy nawet zabrać tych, którzy są w bardzo ciężkim stanie czy gwardzistów, którzy ochraniali elektrownię jądrową w Czarnobylu i zostali pojmani – powiedziała. Według niej część jeńców otrzymała duże dawki promieniowania. Dodała, że strona ukraińska cały czas prosi międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka i polityków o pomoc, „ale widzimy, że świat nie może na to wpłynąć”.

Zaznaczyła, że raszyści ciągle przenoszą więźniów z miejsca na miejsce. Trudno więc jednoznacznie prześledzić ile osób przebywa w danym miejscu. Podkreśliła, że osoby upoważnione do negocjacji i procesów wymiany robią wszystko co w ich mocy, aby przyspieszyć powrót jeńców wojennych, zakładników cywilnych i ciał zmarłych do Ukrainy.

Przypomnijmy, że raszyści bezprawnie zajęli elektrownię jądrową w okresie od 24 lutego do 31 marca. Podczas opuszczania strefy wykluczenia wzięli do niewoli 169 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy.

(suspilne.media, mvs.gov.ua / CC BY 4.0, Licznik Geigera)