Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Hajat-2 wciąż na testach

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

W elektrowni jądrowej w Czarnobylu wciąż trwają gorące testy nowego przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego nr 2. W specjalnym betonowym bunkrze w kompleksie ISF-2 na najbliższe 100 lat umieszczono drugi pojemnik, który został wypełniony 93 zespołami wypalonego paliwa jądrowego.

Przewóz i złożenie pojemnika odbyło się 14 grudnia, w Dniu Likwidatora. Przypomnijmy, że 7 września elektrownia otrzymała zgodę na przeprowadzenie tzw. „gorących testów”. Trzy dni później do ISF-2 trafił pierwszy transport wypalonego paliwa jądrowego. Pierwszy pojemnik został złożony w przechowalniku 18 listopada.

W latach 1977-2000 zgromadzono ponad 21 tysięcy wypalonych zestawów paliwowych, które są obecnie składowane w magazynie wypalonego paliwa jądrowego typu „mokrego” ISF-1. Stary magazyn nie jest jednak przeznaczony do długoterminowego przechowywania paliwa – jego żywotność jest ograniczona do 2028 r. Wszystkie zespoły paliwowe zostaną więc przeniesione do nowego magazynu.

Według zapowiedzi zarządu przedsiębiorstwa na kwiecień 2021 r. planowane jest uzyskanie koncesji na eksploatacji ISF-2. Dokument ma wydać ukraiński dozór jądrowy po zatwierdzeniu raportu bezpieczeństwa, który powstanie na podstawie gorących testów.

Zobacz zdjęcia:

Hajat-2 się rozpędza