Licznik Geigera

Wirtualna wystawa z okazji Dnia Likwidatora

Fot. Nikołaj Walicki / National Museum Chornobyl

14 grudnia Ukraina honoruje uczestników likwidacji wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z tej okazji Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie przygotowało kolejną ekspozycję on-line pt. „Kroniki sarkofagu”.

14 grudnia jest dniem szczególnym, dniem zwycięstwa w Czarnobylu w ciężkiej wojnie z niewidzialnym promieniowaniem. Tego dnia w 1986 r. oficjalnie przyjęto do eksploatacji budowany naprędce obiekt „Ukrycie”, czyli pierwszy sarkofag. Dwadzieścia lat później prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ogłosił datę 14 grudnia Dniem Likwidatora.

W tym roku z okazji Dnia Likwidatora Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie przygotowało kolejną wirtualną ekspozycję. Przedstawia ona unikalne zdjęcia, dokumentujące trudne dni z 1986 r., pełne odwagi i ponadnaturalnych wysiłków. Wystawa dedykowana jest setkom tysięcy osób, które były likwidatorami.

Na wystawie zgromadzono fotografie dziennikarza Nikołaja Walickiego, który w 1986 r. był uczestnikiem i obserwatorem likwidacji skutków wypadku w czarnobylskiej elektrowni jądrowej.

Interaktywną wystawę można obejrzeć tutaj: sites.google.com/view/sarcophagus-chronicles/. Prezentacja jest w językach angielskim i ukraińskim.

“Ogień Czarnobyla. 1987-2020” – wystawa on-line