Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Hajat-2 ze zgodą na eksploatację

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Ukraiński dozór jądrowy zatwierdził decyzję o wydaniu elektrowni jądrowej w Czarnobylu zezwolenia na eksploatację suchego składowiska wypalonego paliwa ISF-2, zwanego potocznie jako Hajat-2 – poinformowała Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Uruchomienie ISF-2 i przeniesienie tam wypalonego paliwa jądrowego jest jednym z warunków wyprowadzenia z eksploatacji elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

– Dziękujemy regulatorowi oraz wszystkim organizacjom i instytucjom, które były zaangażowane w przygotowanie, przegląd i zatwierdzenie raportu z analizy bezpieczeństwa, jaki został przygotowany na podstawie wyników „gorących testów” składowiska wypalonego paliwa jądrowego ISF-2. Ponadto, serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom rachunku bezpieczeństwa jądrowego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którzy wsparli finansowo realizację tego niezwykle ważnego projektu bezpieczeństwa na terenie przemysłowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu. ISF-2 to obiekt, który spełnia najsurowsze wymagania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a także zapewnia niezawodność i bezpieczne przechowywanie wypalonego paliwa jądrowego przez 100 lat – powiedział Siergiej Kostjuk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Przypomnijmy, że 7 września 2020 r. elektrownia otrzymała zgodę na przeprowadzenie tzw. “gorących testów”. Trzy dni później do ISF-2 trafił pierwszy transport wypalonego paliwa jądrowego.

W latach 1977-2000 zgromadzono ponad 21 tysięcy wypalonych zestawów paliwowych, które są obecnie składowane w magazynie wypalonego paliwa jądrowego typu „mokrego” ISF-1. Stary magazyn nie jest jednak przeznaczony do długoterminowego przechowywania paliwa – jego żywotność jest ograniczona do 2028 r. Wszystkie zespoły paliwowe zostaną więc przeniesione do nowego magazynu.

(dazv.gov.ua)