Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Kabina maszynisty 360°

Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera

Zaledwie kilkaset metrów od południowej granicy miasta Prypeć znajduje się opuszczona stacja kolejowa Janów. Funkcjonowała od 1925 r. i przebiegała przez nią linia kolejowa Czernihów-Owrucz. Dziś na jednej z bocznic kolejowych można odnaleźć zniszczone lokomotywy i pasażerskie wagony kolejowe.

Stacja Janów była wykorzystywana bardzo intensywnie podczas budowy elektrowni i miasta Prypeć. Obsługiwała nie tylko ruch towarowy i lokalny ruch pasażerski. Kursował przez nią także pociąg ekspresowy z Moskwy do miasta Chmielnicki. Gdy w 1986 r. doszło do awarii w czarnobylskiej elektrowni, część ludności Prypeci została ewakuowana właśnie drogą kolejową. Warto podkreślić, że według relacji wielu osób, w tym byłego milicjanta Aleksieja Moskalenki, zwykły ruch kolejowy przez stację Janów odbywał się jeszcze przez kilka dni po awarii.

Dziś budynek stacyjny służy jako magazyn dla złomiarzy. Natomiast na torach i bocznicach można natknąć się na porzucone lokomotywy i wagony. Oczywiście to co najcenniejsze, z wielu tych pojazdów zostało już dawno wykradzione. A tak wygląda obecnie kabina maszynisty jednego ze składów napędzanych silnikiem diesla.

Zobacz zdjęcie sferyczne. Kliknij TUTAJ i wejdź na profil Licznika Geigera na Facebooku.

Zniszczony wagon pasażerski 360°