Licznik Geigera

Katastrofa lotnicza na terenie elektrowni

Fot. Chornobyl NPP / Facebook

24 grudnia na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu odbyły się ćwiczenia na wypadek katastrofy lotniczej. W szkoleniu wzięli udział pracownicy przedsiębiorstwa, ratownicy i strażacy, a także przedstawiciele jednostki medyczno-sanitarnej w Czarnobylu. Ćwiczenia odbyły się pod nadzorem inspektorów ukraińskiego dozoru jądrowego.

„Celem szkolenia było przećwiczenie działań personelu w sytuacji awaryjnej po katastrofie lotniczej. Zgodnie ze scenariuszem wypadku na terenie przemysłowym elektrowni rozbił się śmigłowiec. Zlikwidowanie skutków wypadku wymagało zaangażowania straży pożarnej państwowej służby ratowniczej, a także ewakuacji dwóch pobliskich budynków biurowych i przemysłowych” – czytamy na stronach internetowych chnpp.gov.ua.

Scenariusz szkolenia został wybrany nieprzypadkowo. Samoloty są bowiem często wykorzystywane do gaszenia pożarów lasów. Rośnie także wykorzystanie helikopterów i samolotów do pokazywania turystom Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

– Szkolenie zakończyło się sukcesem. Personel współdziałał poprawnie. Ratownicy uratowali poszkodowanego pilota śmigłowca i udzielili mu niezbędnej pomocy. W trakcie ćwiczeń ewakuowano personel znajdujący się w budynku ciepłowni przemysłowej oraz na terenie bazy transportowej – powiedział Dmytro Kondratow, szef służb ratowniczych elektrowni.

Warto dodać, że w mijającym 2021 r. odbyło się ponad 40 różnych ćwiczeń dla załóg i zespołów ratowniczych.

Zobacz zdjęcia: