Licznik Geigera

Koń Przewalskiego na nowej ukraińskiej monecie

Fot. Narodowy Bank Ukrainy

W czwartek, 29 lipca Narodowy Bank Ukrainy wprowadza do obiegu monetę okolicznościową z wizerunkiem konia Przewalskiego. Gatunek ten wybrano nie bez powodu – jest symbolem odrodzenia dzikiej przyrody na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

„Paradoksalnie katastrofa spowodowana przez człowieka dała przyrodzie niepowtarzalną szansę na odrodzenie, z której w pełni skorzystała. W 2016 r. na terenie dotkniętym skutkami katastrofy powstał największy i najmłodszy ukraiński rezerwat – Czarnobylski Radiacyjno-Ekologiczny Rezerwat Biosfery. Ten obszar stał się wyjątkowym rezerwatem dla reprodukcji nie tylko typowych, ale także rzadkich przedstawicieli z Czerwonej Księgi (gatunków zagrożonych wyginięciem – przyp. red.)” – czytamy w oświadczeniu.

Moneta rozpoczyna serię pt. „Czarnobyl. Odrodzenie”. Jej nominał to 5 hrywien. Na awersie znajduje się małe godło Ukrainy, napis Ukraina, nominał, a także symboliczne koło życia, oznaczające odrodzenie natury – stylizowany znak „Uwaga promieniowanie!” owinięty w liście, wokół którego znajdują się zwierzęta, które zamieszkują Zonę. Na obwodzie monety znajduje się także napis z nazwą rezerwatu w językach ukraińskim i angielskim. Rewers to wizerunek konia Przewalskiego.

Monetę zaprojektowali Natalia Fandikowa, Anatolij i Wołodymyr Demjanenko.

Fot. Narodowy Bank Ukrainy
Fot. Narodowy Bank Ukrainy