Elektrownia jądrowa w Czarnobylu otrzymała licencję na realizację działalności w zakresie przetwarzania i składowania odpadów promieniotwórczych – istniejących i powstających w trakcie przekształcania obiektu „Ukrycie” w system bezpieczny dla środowiska. Licencja zapewnia kontrolę nad działalnością kompleksu starego, jak i nowego sarkofagu.
Otrzymanie licencji było poprzedzone ogromnym zakresem prac, w tym eliminacją uwag określonych w wyniku pilotażowej eksploatacji kompleksu rozruchowego Nowej Bezpiecznej Powłoki (PK-1 NSC).
– Pilotażowa eksploatacja, która trwała blisko rok, pokazała, że poziom kompetencji personelu elektrowni jądrowej w Czarnobylu w pełni spełnia najwyższe wymagania do pracy w tak skomplikowanych obiektach jak Nowa Bezpieczna Powłoka, a także do przygotowania niezbędnej dokumentacji. Dziś głównym celem wszystkich działań w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest bezpieczeństwo. Kolejnym krokiem w kierunku przekształcenia obiektu „Ukrycie” w system bezpieczny dla środowiska, który mamy przed sobą, jest opracowanie projektu demontażu niestabilnych konstrukcji obiektu „Ukrycie” pod kątem „wczesnego” demontażu oraz, oczywiście, sam demontaż. Będziemy znów ponownie zrobić to, czego nikt przed nami nie robił – powiedział Walerij Sejda, p.o. dyrektora elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Przypomnijmy, że Nowa Bezpieczna Powłoka posiada gwarancję na 100 lat. Jej budowę finansowało 45 krajów w ramach Czarnobylskiego Funduszu „Ukrycie”, a także Komisja Europejska i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Działalność funduszu została zakończona w ubiegłym roku.