Licznik Geigera

Nowa era kolei… w Zonie

Fot. Міністерство енергетики України

29 lipca została uroczyście otwarta zmodernizowana linia kolejowa na odcinku od miejscowości Wilcza do Janowa na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Dzięki temu do ukraińskiej sieci kolejowej został podłączony Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa Jądrowego.

Minister energetyki Ukrainy stwierdził, że projekt nie dotyczy tylko infrastruktury i energii. – Chodzi o prawdziwą niezależność, chodzi o geopolitykę. Naprawdę zaoszczędzimy około 200 milionów dolarów rocznie, które wydawano na wywóz wypalonego paliwa jądrowego do Rosji – powiedział Herman Hałuszczenko.

Dodał, że wkrótce zostanie do użytku Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa Jądrowego, który został wybudowany we współpracy z amerykańską firmą Holtec International. – Będzie to wielki, historyczny krok w kierunku niepodległości naszego państwa. Jednocześnie pokazaliśmy światu, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w tak dużych projektach energetycznych – stwierdził.

Oddana do użytku po remoncie linia kolejowa ma długość 43 kilometrów. Koszt jej rewitalizacji wyniósł 336,6 mln hrywien.

Zobacz zdjęcia:

(Ministerstwo Energetyki Ukrainy)