Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Licencja na… oprowadzanie

Fot. Tomasz Róg
Fot. Tomasz Róg

Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia ogłosiło nabór na przewodników turystycznych w Zonie. Ogłoszenie skierowane jest głównie do obywateli Ukrainy. Otwiera się jednak szansa dla obcokrajowców, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały u naszych wschodnich sąsiadów.

Aby zostać przewodnikiem, należy przebyć odpowiednie szkolenie i staż, dostarczyć rekomendację od jednej z firm turystycznych pracujących w Zonie, zdać egzamin z bezpieczeństwa radiologicznego i podpisać umowę z COTIZ-em. Proste? To jednak nie koniec wymagań.

Urzędnicy dopuszczą do rozmów kwalifikacyjnych chętnych, którzy posiadają obywatelstwo ukraińskie lub kartę stałego pobytu, znają język ukraiński i języki obce, interesują się historią strefy wykluczenia, a ponadto posiadają zaświadczenie o niekaralności i braku przeciwwskazań medycznych do pracy w Zonie. Dodatkowe atuty to komunikatywność i odporność na stres.

Czy komuś, kto nie jest Ukraińcem, uda się przejść tę drogę? Jak do tej pory, ta sztuka udała się Ann Merrill, która opiekuje się grupami naukowymi w firmie Chernobyl Tour.

Wszystkie warunki opisane są na stronie internetowej cotiz.org.ua.