Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

„Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” najlepszą książką historyczną

Fot. archiwum dr. Pawła Sekuły
Fot. archiwum dr. Pawła Sekuły

Książka dr. Pawła Sekuły pt. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” głosami internautów została uznana za najlepszą publikację historyczną pierwszego półrocza 2019 r. w plebiscycie „Historia zebrana”.

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia zebrana” organizowany jest przez redakcje serwisów Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów oraz jurorów.

Książka pt. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” konkurowała w kategorii „W rolach głównych”.

W tej kategorii jurorzy postanowili wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana”.

W głosowaniu internautów bezapelacyjnie zwyciężyła publikacja dr. Pawła Sekuły. „Ta niepozorna książka niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. W tym roku doczekaliśmy się kilku publikacji oraz świetnego serialu poświęconych katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Jednak pozycja zawierająca wywiady z likwidatorami skutków katastrofy pozwala spojrzeć na ludzki wymiar tej historii wraz z konsekwencjami, jakie zwykli ludzie musieli ponosić za indolencję ówczesnych władz sowieckich” – tak zwycięską publikację opisał Piotr Abryszeński z portalu histmag.org.

Więcej informacji o pozostałych nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu historiazebrana.pl.

Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN
Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN