„Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” najlepszą książką historyczną

Książka dr. Pawła Sekuły pt. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” głosami internautów została uznana za najlepszą publikację historyczną pierwszego półrocza 2019 r. w plebiscycie „Historia zebrana”.

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia zebrana” organizowany jest przez redakcje serwisów Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów oraz jurorów.

Książka pt. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” konkurowała w kategorii „W rolach głównych”.

W tej kategorii jurorzy postanowili wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana”.

W głosowaniu internautów bezapelacyjnie zwyciężyła publikacja dr. Pawła Sekuły. „Ta niepozorna książka niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. W tym roku doczekaliśmy się kilku publikacji oraz świetnego serialu poświęconych katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Jednak pozycja zawierająca wywiady z likwidatorami skutków katastrofy pozwala spojrzeć na ludzki wymiar tej historii wraz z konsekwencjami, jakie zwykli ludzie musieli ponosić za indolencję ówczesnych władz sowieckich” – tak zwycięską publikację opisał Piotr Abryszeński z portalu histmag.org.

Więcej informacji o pozostałych nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu historiazebrana.pl.

Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN

Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN