W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przy malowaniu muralu na wschodniej ścianie hali turbin elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przeciwko pracom protestuje część organizacji związanych ze strefą wykluczenia, w tym Stowarzyszenie Czarnobylskich Operatorów Turystycznych, któremu przewodniczy Jarosław Jemalianenko z Chernobyl Tour.
Prezes organizacji wystosował oficjalne pismo protestacyjne na ręce szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Witalija Petruka i pełniącego obowiązki dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu Siergieja Kałasznika.
Jemelianenko wezwał w nim do pilnego zawieszenia prac nad muralem na ścianie hali turbin. Zaznaczył, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest obiektem znanym na całym świecie, a ponadto przynosi Ukrainie miliony dolarów zagranicznych inwestycji. Nie można więc radykalnie zmieniać jej wyglądu:
- bez odpowiedniej koncepcji przekazu muralu
- poprzez wybór projektów murali z gotowych prac, często amatorskich
- poprzez wyłonienie zwycięzcy konkursu na mural w głosowaniu internetowym
- poprzez zaakceptowanie decyzji przez zamknięty i nieprzejrzysty komitet konkursowy
- bez udziału artystów, historyków sztuki, społeczności zawodowych i innych specjalistów, którzy potrafią przewidzieć konsekwencje takich działań.
Stowarzyszenie uważa, że takie amatorskie podejście do sprawy nie licuje ze statusem elektrowni jądrowej w Czarnobylu i prowadzi do nadszarpnięcia międzynarodowej reputacji elektrowni, strefy wykluczenia i całej Ukrainy.
Organizacja wezwała do pilnego zawieszenia prac nad muralem, aby określić ich dalszą konieczność, skonsultować decyzję ze specjalistami, a w razie potrzeby powołać specjalną komisję.
Oto oryginał listu:
W podobnym tonie w liście do Petruka i Kałasznika wypowiedział się Siergiej Mirnyj – likwidator skutków awarii, współzałożyciel Chernobyl Tour i prezes Stowarzyszenia Turystyki Czarnobylskiej. Podkreślił, że mural w obecnej formie rujnuje autentyczność budynku elektrowni jako miejsca wydarzenia o charakterze ogólnoświatowym, a także obniża kulturową, historyczną i turystyczną wartość tego miejsca.
Mirnyj wyraził zdziwienie, że reguły konkursu nie były zbyt czytelne, niedemokratyczne, a skład i kompetencje komisji konkursowej nie były znane. Podkreślił, że jako członek Rady Społecznej przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia zainicjował zaplanowane na czwartek, 12 września, spotkanie tego gremium ze specjalistami ds. kultury. Zostali na to spotkanie zaproszeni szefowie agencji i elektrowni.
Oto oryginał listu:
Przypomnijmy, że mural, który zwyciężył w ogłoszonym wiosną konkursie, to praca Walerego Jurijowicza Korszunowa pt. „Spojrzenie w przyszłość” („A Look into the Future”).