Licznik Geigera

Nie żyje Mary Mycio, autorka „Piołunowego lasu”

Fot. facebook.com/mary.mycio / za imi.org.ua

Z pewnym opóźnieniem dotarła do nas informacja o śmierci Mary Mycio, autorki bardzo ważnej książki pt. „Piołunowy las. Historia Czarnobyla”. Wieści o jej śmierci przekazała Anna Korolewska z Muzeum Narodowego „Czarnobyl” w Kijowie.

Mary Mycio zmarła 24 listopada w USA. Przyczyną śmierci był rak płuc.

W swej karierze Mycio była m.in. korespondentką „Los Angeles Times” i członkinią Ukraińskiego Komitetu Kongresowego Ameryki

W 2006 r. Mycio wydała książkę pt. „Piołunowy las. Historia Czarnobyla”. To podróż do skażonej promieniotwórczo krainy, w której paradoksalnie rozwija się dzika przyroda. Mycio swoją opowieść wzbogaca wyjaśnieniami z zakresu fizyki i biologii.

„Pisze też o historii katastrofy w Czarnobylu. Obszar wielkości stanu Rhode Island powrócił po 20 latach do stanu dzikiej przyrody, w której rozmnożyły się przeróżne zwierzęta, od myszy do łosi, dostarczając mnóstwo pożywienia dla poprzednio rzadko spotykanych drapieżników, takich jak wilki czy rysie. Ten pozytywny efekt jądrowej katastrofy nie jest powszechnie znany, pokazuje zaś zdolność przetrwania Matki Natury” – czytamy w opisie książki.