Licznik Geigera

Zmarł Walerij Starodumow – likwidator i pierwszy prezes Energoatomu

Fot. t.me/energoatom_ua

W sobotę, 3 grudnia, zmarł Walerij Starodumow – likwidator skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i pierwszy prezes ukraińskiego koncernu Energoatom. Miał 78 lat.

„W swojej karierze Starodumow zajmował różne stanowiska – od głównego inżyniera wydziału instytutu po prezesa Energoatomu. Całe jego życie było nierozerwalnie związane z energią atomową” – napisał Energoatom na swoim profilu w Telegramie.

Starodumow był prezesem tej firmy w latach 1996-1997.

„Walerij Michajłowicz brał czynny udział w usuwaniu skutków awarii w Czarnobylu. Pracował w dziedzinie pól wysokiego promieniowania i miał na swoim koncie szereg prac naukowych” – zaznacza Energoatom.

W latach 90. ubiegłego wieku Starodumow brał udział w opracowaniu i realizacji projektu likwidacji elektrowni jądrowej na Long Island w USA. Był również zaangażowany w rozwój alternatywnej wersji reaktora jądrowego WWR-440, przygotowywanego przez firmy Westinghouse (USA), Belgatom (Belgia) i BNFL (Wielka Brytania).

Starodumow był wykładowcą w wielu ośrodkach jądrowych. Opublikował 19 prac naukowych.

Osobom zainteresowanym historią likwidacji skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu był znany z serii filmów, które opublikowano na kanale 1986.04.26 Post Scriptum na YouTube.