Licznik Geigera

Nie żyje Mychajło Kułyniak, pracownik strefy wykluczenia (1971-2023)

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

22 października zmarł Mychajło Danyłowycz Kułyniak – żołnierz-ochotnik, sanitariusz ze 119. Oddzielnej Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, a także wieloletni pracownik służby dozymetrycznej Centralnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Radioaktywnymi.

– Mychajło przez wiele lat pracował w strefie czarnobylskiej. Swoją pracą przyczynił się do ochrony kraju i świata przed zagrożeniem radiacyjnym, a po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę ruszył, aby chronić nas wszystkich przed rosyjskimi najeźdźcami – napisali przyjaciele z Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Kułyniak „był osobą wrażliwą i życzliwą, zawsze gotową do pomocy, zawsze z uśmiechem, znajdował odpowiednie słowa na wsparcie i radę”.

Po pracy występował w grupie muzycznej Lampoczki, zrzeszającej pracowników strefy wykluczenia, gdzie grał na piszczałce.

13 września będąc na pozycjach w obwodzie bachmuckim Kułyniak i jego towarzysze dostali się pod ostrzał artyleryjski. Kosztem wielkich wysiłków towarzyszom udało się go ewakuować. O jego życie walczyli lekarze w Słowiańsku, Dnieprze, Kijowie i Lwowie.

Od początku jego stan był krytyczny, ponieważ doznał poważnych obrażeń – urazu czaszkowego, amputacji lewej ręki, oparzeń klatki piersiowej i odmy opłucnowej.