Licznik Geigera

Nie żyje przewodnik czarnobylski Dmytro Shapoval, zginął w walce o wolność Ukrainy

Fot. Dmytro Shapoval / Facebook

19 lipca na Chersońszczyźnie w trakcie pełnienia służby w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy zginął Dmytro Shapoval – absolwent wydziału historycznego Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina i przewodnik czarnobylski. O jego śmierci powiadomili przyjaciele z firmy Chernobyl Tour. Miał 31 lat.

„Studiując Dmytro był jednym z najaktywniejszych studentów. Brał udział w studenckich konkursach twórczości, konferencjach naukowych i wyprawach archeologicznych. Specjalizację zrobił w Katedrze Historii Starożytnej i Średniowiecznej.

Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę w turystyce i hotelarstwie. W różnych okresach pracował jako główny koordynator przewodników Chernobyl Tour i był jednym z ekspertów w szkole hotelarskiej Michelle w Kijowie” – czytamy w komentarzu charkowskiej uczelni na Facebooku.

„Tym razem kolektywna rosja (zapis oryginalny – przyp. red.) zabiła najjaśniejszą osobę, jaką znałem. Dmytro Shapoval był członkiem naszej szalonej rodziny. Był zawsze miły, zmotywowany i aktywny. Od pierwszych dni agresji zaciągnął się do Sił Zbrojnych Ukrainy, ponieważ rozumiał, że może pomóc w obronie kraju. Bardzo czekał na wezwanie” – napisał Jarosław Jemelianenko z Chernobyl Tour.

Jak zaznaczył, „Shapoval zabezpieczał wyjście naszych (ukraińskich – przyp. red.) wojskowych z pozycji pod Chersoniem. Przez jakiś czas uważano go za zaginionego. Wraz z obecną ofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy była możliwa ewakuacja ciał zabitych z wcześniej niedostępnych pozycji. Okazało się, że był jednym z czterech ciał”.

5 marca odbył się ślub Dmytra i jego wybranki w jednym ze schronów przeciwlotniczych w Czerniowcach.