Licznik Geigera

Niesamowity wehikuł czasu

Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera

Czy chcecie przenieść się w czasie… do Prypeci w pełnym rozkwicie i zderzyć te obrazki ze stanem obecnym? Z okazji 53. rocznicy miasta satelickiego elektrowni jądrowej w Czarnobylu Oleksandr Syrota przygotował wyjątkowy album fotograficzny. Publikacja pt. „Prypeć. Wehikuł czasu” to 30 zdjęć na wysokiej jakości papierze, które zostały wzbogacone o elementy rozszerzonej rzeczywistości. Właśnie nasza redakcja mogła zapoznać się z tym wydawnictwem.

– „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach”. Ten album miał się okazać rok temu. I chociaż „miałem czas i natchnienie”, to nie spieszyłem się. Chciałem się czegoś douczyć, przerobić, doszlifować, więc odłożyłem ostatnie zdjęcia na wiosnę 2022 r. A potem… – pisze o tym albumie Oleksandr Syrota.

Album został wykonany w technologii AR. Zawiera ponad 30 aktualnych zdjęć, a także archiwalne materiały studia „Pripyat-Film”. Całość robi spektakularne wrażenie.

Co istotne, to już trzeci tego typu album wydany przez Oleksandra Syrotę. Wcześniej opublikował publikacje pt. „W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenie” i „Pożary w Czarnobylu”.

A jak to wygląda w rzeczywistości AR? Zobaczcie zdjęcia. Filmy zobaczycie, gdy sami zamówicie album bezpośrednio u autora na jego profilu na Facebooku: facebook.com/aes.planca .

Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera
Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera

Oleksandr Syrota jest byłym mieszkańcem Prypeci. Mieszkał tam ze swoją mamą Lubow Syrotą, autorką tekstów, poetką, pracownicą domu kultury „Energetyk”. Syrota od wielu lat dział na rzecz zachowania pamięci o wydarzeniach z 1986 r. i samym mieście Prypeć. Przez wielu nazywany jest „merem Prypeci”.

Wywiad z Oleksandrem przeczytacie tutaj:

Aleksander Sirota: 26 kwietnia był dla mnie ostatnim dniem beztroski