Licznik Geigera

Nowy dyrektor w elektrowni

Walerij Sejda. Fot. Chornobyl NPP / YouTube

1 czerwca elektrownię jądrową w Czarnobylu odwiedzili przedstawiciele ukraińskiego rządu z ministrem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłanem Striłeciem. Dzień później doszło do nieoczekiwanej zmiany na stanowisku dyrektora przedsiębiorstwa – Walerego Sejdę zastąpił Serhij Martynow.

Podczas wizyty roboczej przedstawiciele Gabinetu Ministrów Ukrainy spotkali się z p.o. dyrektora generalnego elektrowni Walerym Sejdą, a także kierownictwem Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia i podległym jej dyrektorom przedsiębiorstw strefy wykluczenia. 

W trakcie rozmów omówiono m.in. aktualny stan bezpieczeństwa radiacyjnego w Zonie, a także wybrane aspekty funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw na terenie strefy wykluczenia. Przedstawiciele ukraińskiego rządu przekazali wtedy dwa samochody dla Centralnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Radioaktywnymi i EkoCentrum, które zostały zakupione w ramach pomocy przez Departament Energii USA i Norweską Agencję ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Jądrowego.

Jak podał serwis infoatom.news, dzień później dotychczasowy p.o. dyrektora generalnego elektrowni jądrowej Walerij Sejda dowiedział się o przeniesieniu na stanowisko pierwszego zastępcy przedsiębiorstwa. Na jego miejsce powołano Serhija Martynowa, który już od wielu lat pracuje w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Przypomnijmy, że Walerij Sejda pracuje w elektrowni od 3 kwietnia 1989 r. Zaczynał swoją pracę na stanowisku dozymetrysty. Później był m.in. zastępcą kierownika wydziału bezpieczeństwa radiacyjnego, zastępcą kierownika wydziału likwidacji, a także zastępcą dyrektora generalnego ds. planowania strategicznego. Od 31 marca 2021 r. pełnił obowiązki dyrektora generalnego.

W ubiegłym roku Walerij Sejda został odznaczony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Odwagi III stopnia za wierność narodowi ukraińskiemu, osobisty wkład w przezwyciężenie skutków katastrofy w Czarnobylu, a także odwagę i poświęcenie w zapewnieniu działalności obiektów elektrowni podczas okupacji wojsk rosyjskich.