Licznik Geigera

Orzełek w strefie wykluczenia

Fot. Lip Kee / CC BY SA 2.0

Pracownicy Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery mają powody do zadowolenia. Na terenie strefy wykluczenia zauważono orzełka. Tego bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem gatunku nie obserwowano na tamtym obszarze od wielu lat.

„Wczorajszy dzień był owocny. Znalazłem nowe gniazdo bociana czarnego i po raz pierwszy zauważyłem obecność orzełka. O ile nikogo nie zaskoczysz obecnością bociana czarnego na Polesiu, o tyle orzełek jest rzadkością. Gatunek ten był obserwowany dopiero w 2008 r. w białoruskiej części strefy, nowszych danych jeszcze nie mam – napisał w poniedziałek, 19 kwietnia Siergiej Domaszewski na swoim profilu na Facebooku.

Orzełek został zaobserwowany w rejonie wsi Beniówka na terenie 10-kilometrowej strefy otaczającej elektrownię jądrową w Czarnobylu.

Orzełek, inaczej orzełek włochaty (Hieraaetus pennatus) to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych i najmniejszy europejskie orzeł. Jego waga to ok. 600-900 gramów. Na Ukrainie, ale także w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest krytycznie zagrożony wyginięciem.