Licznik Geigera

Po wojnie będziemy musieli przemyśleć wszystkie narracje i „odtworzyć” Czarnobyl trochę inaczej

Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera

Ukraina naciska pauzę w projekcie „Czarnobyl. Renowacja”. Z funkcji doradczyni ukraińskiego ministra środowiska do spraw rozwoju Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia zrezygnowała Lala Tarapakina. O swojej decyzji poinformowała na swoim profilu na Facebooku.

„Przyjechałam z zespołem do Czarnobyla, aby go zrewitalizować i zachowania zabytków i wspomnień. Realizowaliśmy potężne projekty kulturowe, pracowaliśmy nad infrastrukturą strefy wykluczenia, opracowaliśmy strategię rozwoju, dzięki której Zona mogłaby zająć swoje miejsce w świecie jako magnes turystyczny Ukrainy” – czytamy w jej oświadczeniu.

„Kiedy wybuchła wojna, razem z kolegami z Zony założyliśmy sztab humanitarny, skupiający się na osiedlach związanych z Czarnobylem. To była moja misja i trwa ona nadal. Jedyną funkcją, jaką zachowałam z czasów „przedwojennych”, to rejestrowanie i archiwizowanie wszystkiego, co dzieje się teraz i działo się w czasie okupacji Zony. Po wojnie będziemy musieli przemyśleć wszystkie narracje i „odtworzyć” Czarnobyl trochę inaczej niż przedtem, ponieważ zmienił się kontekst. A właśnie teraz zmienia się struktura samej Zony, a praca w niej to sprawa bardziej polityczna i militarna niż kulturowa” – zaznaczyła Lala Tarapakina.

Jak podkreśliła, jej miłość do Czarnobyla wciąż trwa i będzie wspierać ministra środowiska na jego prośbę. Obecnie jednak skupia się na pomocy ludziom i zwierzętom, i innych swoich projektach wolontariackich.