Licznik Geigera

Polacy na podium

Prypeć 1970 - witacz / Fot. Tomasz Róg
Prypeć 1970 - witacz / Fot. Tomasz Róg

Polacy zajęli pierwsze miejsce wśród obcokrajowców, którzy we wrześniu odwiedzili Czarnobylską Strefę Wykluczenia. W ubiegłym miesiącu do Zony przyjechało 1100 naszych rodaków. W sumie tereny wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej odwiedziło 9633 osoby.

Jak donosi Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia wrzesień był rekordowy pod względem liczby osób, które odwiedziły Zonę. – Do tej pory udało nam się otrzymać lepsze dane niż we wrześniu 2018 r. To pokazuje, że pomimo pandemii Covid-19 strefa czarnobylska wciąż jest ciekawa dla całego świata i ludzie przyjeżdżają tu mimo okoliczności – zaznaczają przedstawiciele COTIZ-u.

Fot. cotiz.org.ua / CC BY 4.0

Ze względu na to, że granice wielu krajów były zamknięte, na początku 2021 r. do Zony trafiali głównie Ukrainy. Proporcje te zmieniły się dopiero w sierpniu.

Fot. cotiz.org.ua / CC BY 4.0

We wrześniu pierwsze miejsce wśród obcokrajowców zajęli Polacy – 1100 osób. Na drugim miejscu podium uplasowali się Niemcy – 595 osób, na trzecim Amerykanie – 422 osoby. W ubiegłym miesiącu łącznie strefę odwiedziło 897 grup, a od początku roku – 47503 osoby.

Turystyczny boom w sierpniu

(cotiz.org.ua / CC BY 4.0)