Licznik Geigera

Ponad miliard hrywien na odbudowę strefy po rosyjskiej okupacji

Fot. Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення УЗВ, facebook.com/cotiz.org.ua

Czarnobylska Strefa Wykluczenia otrzyma w sumie ponad 1 miliard hrywien pomocy od międzynarodowych partnerów na likwidację skutków ponad miesięcznej okupacji przez rosyjskie wojska – poinformował minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Striłeć. W przeliczeniu to blisko 250 mln euro.

Od pierwszych dni wojny na pełną skalę Czarnobylska Strefa Wykluczenia stała się platformą dla zbrodni i szantażu nuklearnego rosyjskich okupantów. Wynieśli i zniszczyli znaczną część specjalistycznego sprzętu i oprzyrządowania. Zniszczyli szereg budynków, w których pracował personel strefy wykluczenia. Ukradli paliwo i smary.

Dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów od kwietnia ubiegłego roku przedsiębiorstwa Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (zgodnie z uzgodnionymi z nimi projektami) stale otrzymują różnorodną pomoc. To między innymi: sprzęt dozymetryczny, komputery, odzież specjalistyczna, spektrometry, środki indywidualnej ochrony, pojazdy ratownicze itd. Dzięki wsparciu zagranicznemu udało się także przywrócić pracę centralnego laboratorium analitycznego.

Część pomocy trafiła już do strefy wykluczenia, część spodziewana jest w najbliższej przyszłości.

Przypomnijmy, że minister Rusłan Striłeć, który 26 kwietnia, odwiedził strefę wykluczenia, powiedział, że kompleksowy plan odbudowy zony obejmuje 10 kierunków i 40 projektów.

Strona ukraińska dziękuje za pomoc m.in. swoim partnerom z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii za pomoc w odbudowie strefy wykluczenia.

(mepr.gov.ua)