Licznik Geigera

Ryś na kolejnej ukraińskiej monecie

Fot. Narodowy Bank Ukrainy

26 kwietnia do sprzedaży trafiła trzecia ukraińska moneta z serii pt. „Czarnobyl. Odrodzenie”. Narodowy Bank Ukrainy umieścił na niej zamieszkującego strefę wykluczenia rysia euroazjatyckiego.

Ten kot był niegdyś pospolitym zwierzęciem na Polesiu. Jednak z powodu niszczenia lasów i bezpośrednich prześladowań ze strony człowieka w XIX w. był już rzadkością, a na początku XX w. zniknął całkowicie.

Obecnie w rezerwacie przebywa około 15 osobników. Dowiedziono, że ten duży kot występuje niemal na całym terytorium rezerwatu, w tym na terenach wokół osad – to m.in. wsie Stare Szepielicze, Czystogołówka, Wilcza, Denisowicze, Paryszew, Ladyżyci i Teremcy. Tam zaobserwowano duże skupiska tych zwierząt.

Ryś jest gatunkiem rodzimym dla tego regionu. Fakt samodzielnego powrotu i zauważalny wzrost liczebności świadczy o tym, że warunki strefy wykluczenia w pełni odpowiadają biologicznym potrzebom zwierzęcia. Ogromne terytorium, bogata baza pokarmowa (sarny, zające, cietrzewie, etc.) pozwalają na powstanie samowystarczalnej populacji.

Więcej informacji o monecie na stronach internetowych bank.gov.ua.

Niedźwiedź brunatny na nowej ukraińskiej monecie