„Powrót do Czarnobyla” – znamy datę premiery filmu dokumentalnego TVN Turbo

Doskonała informacja dotarła do nas z telewizji TVN Turbo. Poznaliśmy bowiem datę premiery drugiego filmu dokumentalnego o Czarnobylu. Obraz zatytułowany „Powrót do Czarnobyla” w reżyserii Armina Kurasza i z Jackiem Podemskim w roli głównej będziemy mogli zobaczyć na antenie TVN Turbo w niedzielę 19 marca o godz. 10:30.

„Jacek Podemski wraz z ekipą TVN Turbo powraca do Czarnobyla. Będą świadkami nowego etapu w historii tego miejsca. Trzydzieści lat po katastrofalnym w skutkach wybuchu reaktora, teren wokół elektrowni postanowiono szczelnie zabezpieczyć. Na blok numer 4 nasuwana jest nowa konstrukcja zabezpieczająca, która odizoluje istniejący sarkofag i na kolejne sto lat zabezpieczy znajdujące się w środku paliwo jądrowe. W dokumencie pokażemy też historię budowy starego sarkofagu i porozmawiamy z ludźmi, którzy byli za nią odpowiedzialni” – czytamy na stronach TVN Turbo.

O produkcji nowego dokumentu wspominał reżyser Armin Kurasz w rozmowie z Licznikiem Geigera. – W strefie jest tyle ciekawych tematów, że największym wyzwaniem było rezygnowanie z nich. Wielu miejscom takim jak Jupiter czy Oko Moskwy poświęciliśmy kilka minut a bez wątpienia zasługują na osobne filmy. Praktycznie w ogóle nie zajęliśmy się tematem nowego sarkofagu. Planuję zresztą wrócić do Czarnobyla z kamerą ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów – mówił.

W oczekiwaniu na premierę nowego filmu zachęcam do lektury wywiadu z Arminem Kuraszem. Wystarczy kliknąć TUTAJ