Licznik Geigera

Prezydent Ukrainy o Czarnobylu: ma być magnesem turystycznym

Fot. president.gov.ua

– Czarnobyl powinien się stać potężnym magnesem dla turystyki krajowej, jak i zagranicznej – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas forum „Ukraina 30. Ekologia”.

– Z mojej inicjatywy rozpoczął się proces rewitalizacji strefy wykluczenia i został już zatwierdzony program rozwoju strefy czarnobylskiej na trzy lata. Zakłada on zmiany w infrastrukturze, nową koncepcję rozwoju terytorium, promocję krajową i zagraniczną Czarnobyla. On powinien się stać potężnym magnesem dla turystyki krajowej, jak i zagranicznej. A strefa wykluczenia musi się stać strefą odrodzenia – powiedział Zełenski po podpisaniu dekretu o uruchomieniu programu „Zielony kraj”.

Program ten przewiduje m.in. zwiększenie powierzchni lasów o milion hektarów w ciągu 10 lat. Służyć ma temu posadzenie w ciągu trzech najbliższych lat miliarda drzew. Zełenski obiecuje także walkę z zanieczyszczeniem powietrza i ochronę zasobów wody pitnej.

Przypomnijmy, że w Wołodymyr Zełenski w lipcu 2019 r. podpisał dekret dotyczący opracowania i przyjęcia strategii rozwoju Zony jako miejsca turystycznego. Dokument nosi nazwę “O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”. W jego ramach powstały już m.in. nowe trasy turystyczne, rozpoczęły się modernizacje punktów kontrolnych. Powstała już także marka Czarnobyl i specjalny serwis informacyjny chornobyl.today.

(president.gov.ua)