„Prypeć – miasto dzieciństwa” – autorska wycieczka Aleksandra Siroty

Aleksander Sirota, były mieszkaniec Prypeci i założyciel organizacji Centr Pripyat.com, zaprasza na autorską wyprawę do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Wydarzenie pod hasłem „Prypeć – miasto dzieciństwa” odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia.

Wycieczka to możliwość spaceru ulicami Prypeci w niewielkiej grupie wraz z Aleksandrem Sirotą – byłym mieszkańcem miasta, który w chwili awarii w czarnobylskiej elektrowni jądrowej miał zaledwie 10 lat.

Jak czytamy w ogłoszeniu o wyprawie, jest ona „niezwykłą wycieczką, której nie oferują firmy turystyczne i inni przewodnicy. Zobaczycie miasto oczami chłopca, który zna w nim każdy kamień, którego historie można poczuć na własnej skórze i uwierzyć, że miasto jego dzieciństwa wciąż żyje”.

Wyprawa odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia. Wyjazd z Kijowa o godz. 8.00, powrót o godz. 20.00. Koszt to 1500 hrywien dla obywateli Ukrainy (cena dla obcokrajowców po kontakcie z organizatorami). Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji na temat wyprawy na Facebooku.

Aleksander Sirota po raz pierwszy powrócił do Prypeci w 1992 r., a w 1995 r. napisał artykuł, który opublikowano w czasopiśmie DNA News, wydawanym przez Departament Spraw Humanitarnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kliknij TUTAJ i przeczytaj jego polskie tłumaczenie.

Sirota i jego przyjaciele są jednymi z pierwszych, którzy zaczęli organizować wyprawy do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Aleksander Sirota – mer Prypeci

Aleksander Sirota: 26 kwietnia był dla mnie ostatnim dniem beztroski