Zakończyły się prace związane z usunięciem odpadów radioaktywnych z przechowalnika „Pisky-1”, znajdującego się w rejonie wsi Pisky (pol. Piaski), która położna jest między miejscowościami Stare Sokoły i Orane – informuje specjalistyczne przedsiębiorstwo państwowe Radon.
Z przechowalnika wywieziono 640 elastycznych pojemników z odpadami radioaktywnymi o łącznej masie 443 ton i 175 kg. Większość materiału została przewieziona na znajdujące się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia składowisko Burakówka. Pracownicy zasypali już także wykop, w którym przechowywano odpady radioaktywne.
– Realizacja tego zadania ułatwiła zdobycie pracownikom przedsiębiorstwa potrzebnego doświadczenia praktycznego w zakresie rewitalizacji podobnych punktów, które znajdują się na terytorium obwodów czernihowskiego, kijowskiego i żytomierskiego – powiedział Igor Buksanczuk, dyrektor generalny przedsiębiorstwa Radon.
Likwidacja składowiska w Piskach jest częścią projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, który ma na celu rewitalizację w latach 2021-2025 przechowalników odpadów radioaktywnych, znajdujących się poza granicami Zony.
Warto zaznaczyć, ze przedsiębiorstwo Radon w ramach projektu otrzymało sprzęt do szczegółowej charakterystyki odpadów radioaktywnych, a także urządzenia do usuwania i transportu odpadów radioaktywnych. Przeprowadzono także szkolenia dla personelu przedsiębiorstwa.
Składowisko „Pisky-1” działało w latach 1987-1989. Były tam złożone odpady radioaktywne, które powstały w wyniku prac dezaktywacyjnych w pobliskich miejscowościach, m.in. Piskach i Karpiłowce. Całkowita powierzchnia przechowalnika wynosiła 124 metry kwadratowe. Przechowywane tam były odpady skażone izotopami Cezu 137, Strontu 90 i Ameryku 241.