Sny prypecian w teledysku grupy Télépopmusik

Francuska grupa Télépopmusik stworzyła nowy teledysk do piosenki „Dreams”, który wykorzystuje rzadkie materiały z ukraińskich archiwów. Jest on częścią projektu „Dźwięki Czarnobyla / Sounds of Chernobyl”.

W klipie użyto kilka kadrów z miasta Prypeć przed awarią. Widzimy więc miejsce stworzone z myślą o wygodnym życiu, gdzie ludzie żyją, cieszą się i świętują. Elektrownia jądrowa w Czarnobylu pracuje. Nic nie zapowiada katastrofy. W jednej chwili losy ludzi zostają przesądzone…

Zobacz teledysk:

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku ma ukazać się album muzyki współczesnej pt. „Dźwięki Czarnobyla”. W projekcie biorą udział ukraińscy i zagraniczni muzycy. W albumie znajdą się m.in. kompozycje Dub FX – jednego z najbardziej znanych beatboxerów na świecie, który w ubiegłym roku odwiedził Zonę i stworzył utwór „Sounds of Chernobyl”.

Wyjątkowe brzmienie dzieł zapewni biblioteka nagrań audio ze strefy wykluczenia, to m.in. dźwięki dozymetru, skrzypienie diabelskiego koła w Prypeci, szum Zrudziałego Lasu, echa, szum linii energetycznych, techniczne odgłosy z elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Nagrania te zostały zarejestrowane przez artystów projektu ARTEFACT w 2018 r. Te osobliwe dźwięki połączą wszystkie kompozycje muzyków w jeden tematyczny album.