Spotkaj się z Kate Brown w Krakowie i Lublinie

Wydawnictwo Czarne zaprasza na spotkania autorskie z prof. Kate Brown – autorką książki pt. „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”. Wydarzenia odbędą się w Krakowie i Lublinie.

„26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa w dziejach katastrofa elektrowni jądrowej. Natychmiast rozpoczęła się gigantyczna akcja ratunkowa, a przez kolejne miesiące lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to, by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności zamieszkującej skażone tereny. Jednak równocześnie trwała inna akcja – propagandowa – której stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego, lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.

Kate Brown spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś” – czytamy na stronach internetowych Wydawnictwa Czarnego.

  • Spotkanie w Krakowie odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca. Początek o godz. 19.00 w Spółdzielni Ogniwo na ul. Paulińskiej 28. Rozmowę poprowadzi Michał Sowiński. Wstęp wolny.
  • Spotkanie w Lublinie odbędzie się we wtorek, 25 czerwca. Początek o godz. 18.00 w Domie Słów na ul. Królewskiej 17. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Krawiec, a będzie ją tłumaczyć Konrad Kurowski. Wstęp wolny.

Kate Brown jest profesorem historii na Uniwersytecie Maryland. Za książkę pt. „Kresy. Biografia krainy, której nie ma” otrzymała m.in. Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im. George’a Louisa Beera. Za książkę pt. „Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne” została wyróżniona m.in. Nagrodą im. Ellisa W. Hawleya, Nagrodą im. Alberta J. Beveridge’a, Nagrodą im. George’a Perkinsa Marsha, Nagrodą Literacką im. Wayne’a S. Vucinicha, Nagrodą im. Barbary Heldt oraz Nagrodą im. Roberta G. Athearna.

W 2009 roku otrzymała prestiżowe stypendium fundacji Guggenheima. Publikowała także m.in. w „American Historical Review”, „Harper’s Magazine”, „Aeon Magazine” i „The Times Literary Supplement”.

Kate Brown „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”