Licznik Geigera

Tak wygląda człowiek po ponad dwóch latach w rosyjskiej niewoli

Fot. Хочу Жить / facebook.com/hochuzhyt

Roman Horyłyk jest starszym kontrolerem w punkcie ochrony elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wraz z pozostałymi gwardzistami z jednostki nr 3041 został rozbrojony w pierwszych godzinach inwazji rosyjskiej na Ukrainę, a kiedy raszyści wycofywali się z elektrowni, został uprowadzony na teren Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna wraz z 74 innymi osobami został uwolniony dopiero 31 maja 2024 r. Mężczyzna w ramach projektu „Хочу жити” („Chcę żyć”) zgodził się na publikację swoich zdjęć.

Przejmujące fotografie jednoznacznie świadczą o strasznych warunkach i cierpieniach więźniów i budzą skojarzenia z najciemniejszymi kartami historii ludzkości.

Przypomnijmy, że raszyści zajmowali elektrownię jądrową w Czarnobylu od 24 lutego do 31 marca 2022 r. Wycofując się z terenów elektrowni uprowadzili 169 osób. Do dziś 89 z nich wciąż przebywa na terenie Federacji Rosyjskiej. Warto zaznaczyć, że gwardziści ochraniający elektrownię jądrową w Czarnobylu nie brali udziału w działaniach wojennych. Mimo to strona rosyjska wykorzystuje ich do wymiany na rosyjski personel wojskowy wzięty do niewoli w walkach.