Licznik Geigera

„To nasza służba”

„To nasza służba” – to wyjątkowy film dokumentalny, który powstał w 1985 r. w Prypeci. Autorami obrazu o pracy prypeckiej milicji są Witalij Jewtuszenko i Michaił Nazarenko.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie

Walerij Jewtuszenko na rok przed awarią został przeniesiony do Prypeci na stanowisko starszego śledczego kryminalnego w Miejskim Urzędzie Spraw Wewnętrznych. Jak wspominał w rozmowie z pracownikami Muzeum Narodowego „Czarnobyl” w Kijowie, na krótko przed jego przybyciem ukończono budowę nowoczesnego komisariatu, w którym znajdowało się dobrze wyposażone laboratorium fotograficzne.

– Na jego wyposażeniu była m.in. kamera filmowa Krasnogorsk-3 i projektor filmowy KPSz-4, nazywany szkolnym. Przed moim przybyciem do wydziału miejskiego żaden z naszych pracowników z nich nie korzystał. Kiedy rozpocząłem służbę w Prypeci i zobaczyłem, że mam do dyspozycji technologię filmową, postanowiłem – co oczywiste – ją opanować – opowiadał Jewtuszenko.

Następnie funkcjonariusz dowiedział się, że w pałacu kultury „Energetyk” funkcjonuje koło filmowców i fotoamatorów „Prypeć-Film”. Postanowił więc do niego dołączyć i tak poznał lidera tej grupy – Michaiła Michajłowicza Nazarenkę. Efektem współpracy był 10-minutowy film dokumentalny o pracy milicji w Prypeci pt. „To nasza służba”.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Walerij Jewtuszenko – autor pierwszych oficjalnych zdjęć katastrofy