Licznik Geigera

Ukraina pamięta o likwidatorach

Fot. Славутицька міська рада
Fot. Славутицька міська рада

14 grudnia na Ukrainie obchodzony jest Dzień Likwidatora. To święto dla upamiętnienia wszystkich tych, którzy włączyli się w likwidację skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z tej okazji burmistrz Sławutycza Jurij Fomiczew napisał okolicznościowy list. Oto jego treść:

“Każdego roku, 14 grudnia, w dniu zakończenia budowy sarkofagu nad zniszczonym czwartym energoblokiem Elektrowni Atomowej w Czarnobylu, obchodzimy dzień uczestników likwidacji skutków awarii w czarnobylskiej elektrowni.

W tym dniu pamiętamy  i honorujemy tych, którzy świadomie, za cenę własnego zdrowia i życia uchronili świat przed katastrofą nuklearną, tych, którzy likwidowali skutki awarii w czarnobylskiej elektrowni atomowej.

Wieczna pamięć i cześć tym, których życie zostało przedwcześnie przerwane przez śmiercionośny atom. Niech zagrożenie katastrofą nuklearną pozostanie w przeszłości i nigdy nie powraca, a pamięć o tych wydarzeniach nauczy nas doceniać pokój i spokój.

Dziękujemy i nisko kłaniamy się likwidatorom, którzy wykazali się męstwem i prawdziwym heroizmem w ekstremalnych warunkach .

Drodzy likwidatorzy, serdecznie życzymy Wam i waszym rodzinom zdrowia, spokoju, szczęścia i życzliwości.

Z poważaniem
Jurij Fomiczew, burmistrz Sławutycza”