Miasto Prypeć, okolice radaru Duga oraz wsie Kopacze i Zalesie – w tych miejscach pojawiły się nowe tablice informacyjne. Znajdują się na nich najważniejsze informacje o zwiedzanej okolicy, przypomnienie zasad obowiązujących w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, a także kody QR, za pomocą których na ekranie telefonu czy tabletu można obejrzeć dodatkowe materiały.
Obecnie tablice zostały postawione w czterech miejscach. Docelowo będą się one znajdować na szlakach wszystkich 21 tras turystycznych. Montuje je COTIZ, czyli Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.
– Rozwój strefy wykluczenia to priorytet, który został wyznaczony przez nasze państwo, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić odpowiedni komfort i poziom bezpieczeństwa zwiedzającym. W tym roku otworzyliśmy nowe trasy, w tym trasy wodne. Zaczynamy stawiać tablice informacyjne, rekrutować nowych przewodników i monitorować ich pracę pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa naszym gościom – zaznaczył Kiryło Harnyk, zastępca dyrektora Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.
Jak podkreślił, w ciągu ostatniego roku liczba turystów się podwoiła, a w głównej mierze dzięki obcokrajowcom. – Można u nas na własne oczy zobaczyć jak przyroda po katastrofie wraca do życia bez interwencji człowieka. Wizyta w Zonie jest bezpieczna dla ludzi, dlatego przewidujemy dalszego wzrostu liczby odwiedzających – stwierdził.
COTIZ dodatkowo informuje, że dla wygody turystów wszystkie informacje na tablicach podane są w dwóch językach – angielskim i ukraińskim.
Poza tym w zarządzie Zony nastąpiły zmiany personalne. Witalij Petruk został odwołany ze stanowiska szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Z kolei jego zastępca, Oleg Naswit, który zajmował się Zoną przez blisko 30 lat, odszedł na emeryturę.
(cotiz.org.ua, licznikgeigera.pl)