Licznik Geigera

No to popływali…

Rzeka Prypeć, widok z mostu w Czarnobylu. Fot. Tomasz Róg
Rzeka Prypeć, widok z mostu w Czarnobylu. Fot. Tomasz Róg

Niedługo potencjalni turyści mogli cieszyć się perspektywą pokonania wodnego szlaku w Czarnobylu. Jak informuje COTIZ, w czwartek, 24 października, na okres zimowy zamknięto wszystkie szlaki nawigacyjne w Zonie.

Ukraińska służba hydrograficzna usunęła z rzek na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia boje wytyczające szlaki wodne. Powrócą one na swoje miejsce wiosną 2020 r.

Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia przypomina, że z końcem sierpnia udostępniono aż pięć tras wodnych dla turystów na rzekach Dniepr, Prypeć i Uż.

Warto jednak wspomnieć o długim procedowaniu warunków udostępniania tras wodnych dla turystów. W rzeczywistości były one gotowe do przyjęcia odwiedzających dopiero pod koniec września.

Wynika więc z tego, że tylko firmie Chernobyl Tour udało się zaprezentować dziennikarzom jedną z tras wodnych w Zonie. Wizyty technicznej byłego już szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Witalija Petruka i oferty firmy Chernobyl Exclusive Tours, która proponuje swoim klientom wyprawy w wszędołazach Sherp, nie liczymy.

(cotiz.org.ua)

Rzeka Prypeć na celowniku naukowców