Licznik Geigera

„Czarnobylski blask”

Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua

Gigantyczna instalacja laserowa rozświetliła na jeden wieczór anteny systemu Duga. Jak czytamy na stronach internetowych cotiz.org.ua, był to jeden z elementów multimedialnego projektu ARTEFACT.

– Głównym celem projektu jest pokazanie tragedii Czarnobyla za pomocą współczesnej sztuki. Rozmawiamy ze społeczeństwem w nowoczesnym języku mediów, obalając mity o strefie wykluczenia – powiedziała Swietłana Korszunowa, organizatorka projektu ARTEFACT.

– Stworzyliśmy największą instalację laserową na Ukrainie, aby pokazać, że upiorne symbole Związku Radzieckiego takie jak na przykład Duga mogą stać się potężnymi obiektami sztuki współczesnej. To co się wydarzyło w 1986 r., nie może być już zmienione, ale możemy zmienić naszą własną przyszłość i sformułować własne przesłania – dodał autor instalacji i muzyki Walerij Korszunow.

Jak zaznacza COTIZ, „organizatorzy i artyści uczestniczący w projekcie odnawiają spojrzenie na tragedię w Czarnobylu. Wskazują: niech to już będzie, ale my jesteśmy narodem zwycięzców i mogliśmy pokonać tę tragedię”.

Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia dodaje, że pierwsze tego typu wydarzenie w historii Zony. Widowisko odbyło się w środę, 23 października, wieczorem i można je było oglądać przez około godzinę.

Anteny odbiorcze Dugi lśniły różnymi kolorami. Laserowej instalacji towarzyszyła muzyka współczesna i spektakl teatralny. Widowisko obserwowali m.in. ubrani w białe kombinezony dziennikarze.

Jeden z twórców widowiska Jarosław Kostenko dodał, że „użyto bardzo mocnych laserów i najnowszych technologii laserowego mappingu. Fakt, że takie wydarzenie było możliwe w strefie wykluczenia, już jest sukcesem”.

Laserowa instalacja została oficjalnie uznana za największą na Ukrainie i wpisana do Księgi Rekordów Ukrainy. Twórcy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Środowe widowisko stanie się teraz częścią filmu dokumentalnego pt. „Artefakty Czarnobyla”. Obraz pokaże ewolucję projektu ARTEFACT, od multimedialnej instalacji w centrum Prypeci aż do laserowego widowiska przy antenie Duga. Znajdą się tam także kadry z wystawy pt. „Czarnobyl 33”, którą można było oglądać w budynku portu rzecznego w Kijowie. Premierę zapowiedziano w 2020 r., w dniu 34. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

(cotiz.org.ua)

ARTEFACT, czyli walka z postprawdą