Licznik Geigera

Aleksandr Agułow – zdjęcia z życia elektrowni

Aleksandr Agułow. Fot. z archiwum prywatnego autora (National Museum Chornobyl)
Aleksandr Agułow. Fot. z archiwum prywatnego autora (National Museum Chornobyl)

Muzeum Narodowe „Czarnobyl” zaprezentowało serię zdjęć Aleksandra Agułowa – starszego operatora głównych pomp cyrkulacyjnych trzeciego energobloku, który feralnej nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. pracował na swojej zmianie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.

Agułow tuż po awarii reaktora nr IV wraz ze swoim kolegą, starszym inżynierem mechanikiem Aleksandrem Juwczenką ruszył na poszukiwanie zaginionych kolegów z czwartego energobloku. Pomimo przyjętej dużej dawki promieniowania 1,5 Sv (sam Agułow poznał tę liczbę znacznie później) uczestniczył również w awaryjnym wyłączeniu reaktora nr III.

Pracownik elektrowni po swojej zmianie wrócił do domu, a wieczorem 26 kwietnia zameldował się w pracy. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia i pierwsze oznaki ostrej choroby popromiennej trafił do szpitala w Prypeci, skąd został wysłany do moskiewskiej kliniki nr 6. Tam potwierdzono u niego diagnozę – ostrą chorobę popromienną. Rozpoczął długie leczenie.

W moskiewskiej klinice spotkał się z oficerem KGB. Śledczy nagrał rozmowę z Agułowem na dyktafonie, a kilka dni później przyniósł akta z przesłuchania do podpisu. „Drzwi zostały wyrwane z zawiasów i leżały w przeciwległym rogu. Za drzwiami nic nie było widać. Patrząc przez zwały i konstrukcję zobaczyłem, że w tym pomieszczeniu nie ma ścian i sufitu, a woda płynęła wzdłuż ściany od strony reaktora silnym strumieniem. Woda lśniła, a jej blask urzekał…” – oto jeden z cytatów z tego dokumentu.

Na szczęście Agułow przeżył. Po zwolnieniu z kliniki i rehabilitacji kontynuował pracę w elektrowni, ale poza strefą wykluczenia. Pod koniec 1987 r. na krótko udało mu się wrócić do pracy przy pompach cyrkulacyjnych. Jednak po pierwszej, 15-dniowej zmianie jego stan zdrowia na tyle się pogorszył, że musiał ponownie znaleźć pracę w strefie czystej. W strukturach czarnobylskiej elektrowni pracował do 1991 r. W 2007 r. przeszedł na emeryturę.

Agułow wielokrotnie odwiedzał Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie. Pracownikom naukowym tej instytucji dał się poznać jako osoba aktywne i szczera. Aleksandr Agułow postanowił podzielić się fotografiami ze swojego bogatego archiwum. Jego zdjęcia opowiadają m.in. o życiu Prypeci, pracy personelu elektrowni. Wśród fotografii znajdują się także te z budowy reaktora nr III czy też fotoreportaże z pracy pracowników elektrowni w kołchozie przy zbieraniu siana czy ziemniaków.

Na krótko przed ogłoszeniem na Ukrainie kwarantanny Agułow odwiedził muzeum i przekazał mu 42 pierwsze fotografie, które osobiście zeskanował ze slajdów z lat 1980-1986. Wśród tych zdjęć znajdują się m.in. wspaniałe portrety jego kolegów: Walerego Hodemczuka, Walerego Pierewaczenki, Anatolija Kurguza, Aleksandra Kudriawcewa czy Wiktora Proskuriakowa. Zdjęcia te były już wcześniej publikowane na łamach serwisu licznikgeigera.pl.

Agułow obiecał, że będzie skanował kolejne zdjęcia i sukcesywnie je dostarczał do muzeum.

Zobacz zdjęcia:

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Walerij Ilicz Chodemczuk

Walerij Iwanowicz Pierewaczenko

Anatolij Charłampijewicz Kurguz

Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow

Aleksandr Giennadijewicz Kudriawcew