Licznik Geigera

Czarnobylskie akta odtajnione

Fot. Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy
Fot. Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Kilka dni temu pojawiła się druga część książki pt. „Czarnobylskie akta KGB” (ukr. „Чорнобильське досьє КҐБ”). Publikację, którą przygotowało archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, można już czytać online.

„»Czarnobylskie akta KGB. Od budowy do awarii« obejmuje okres od początku lat 70. do listopada 1986 r. Wśród dokumentów znajdują się raporty o wypadkach, które miały miejsce przed 1986 r., transkrypcja rozmów telefonicznych w czarnobylskiej elektrowni jądrowej w noc awarii 26 kwietnia, kopia pierwszego raportu o awarii, informacje o początkach śledztwa i budowie sarkofagu (znanego jako obiekt »Ukrycie«)” – napisał na swoim profilu na Facebooku dyrektor archiwum SBU Andrij Kohut.

Publikację on-line można przeczytać tutaj.

W maju ubiegłego roku opublikowano pierwszą część „Czarnobylskich akt KGB” z podtytułem „Nastroje społeczne. Elektrownia jądrowa w Czarnobylu po awarii”. W tej publikacji zawarto m.in. materiały z odtajnionych archiwów KGB, które znajdowały się w rękach ukraińskiej SBU, dokumenty z lata 1986-1991 o życiu w Czarnobylu – nastrojach społecznych, codziennych sprawach i środkach podjętych w celu wyeliminowania konsekwencji wypadku.

Z pierwszą częścią publikacji można się zapoznać tutaj.